Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (249): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249

Nume: Peter Catalin Vasile
Adresa:
Data: 25.05.2017 09:05:49
Intrebare:
Buna ziua, as dori sa aflu care este modalitatea prin care imi poate fi virată pensia pe un card (dețin deja cardul pentru asta) si daca pot face aceasta procedura prin email? Deoarece este complicat sa fiu transportat, sunt persoana cu handicap locomotor. Iar dacă este posibil cum ar trebui sa procedez? Sunt din Maramureș.
Raspuns:
Solicitarea pentru efectuarea acestei operaţiuni se face printr-o cerere tip (emisa de banca) de virare a pensiei in contul de card, completata cu numarul contului, numarul dosarului de pensie, datele de identificare ale persoanei si semnatura, la care anexati copia unui cupon de pensie si copia actului de identitate. Cererea se va înregistra la sediul Casei Judetene de Pensii Maramures. Solicitantul poate fi şi mandatarul, desemnat prin procură special. Documentele mai sus menţionate pot fi transmise şi prin poşta, în original, în regim de scrisoare recomandată cu confirmare de primire.


Nume: vochitu maria
Adresa: str.remus bellu nr.35
Data: 24.05.2017 04:05:59
Intrebare:
sunt nascuta in 24.01.1957 ,am 37 ani vechime,am pensie de invaliditate din 2015,iar in 5 septembrie am comisie.avand in vedere ca in 24 sept. 2017 indeplinesc conditiile de limita de varsta -60 si 8 luni si 35 ani vechime ce se intampla daca nu ma prezint la comisie? Conform legii sant nerevizuibila cu 5 ani inainte de limita de varsta? C um sa procedez va rog mult sa-mi spuneti.Multumesc frumos si multa sanatate
Raspuns:
Va rugam sa va adresați instituției responsabile cu gestionarea dosarului Dvd. de pensie.


Nume: petcu maria
Adresa: str. calea lui traian 169
Data: 24.05.2017 01:05:17
Intrebare:
va rog mult sa-mi spuneti daca legea cu pensionarea cu 2 ani mai devreme se aplica si pentru cei cu limita de varsta sau numai la pensionare anticipata.Multumesc mult.
Raspuns:
Numai la pensionarea anticipata partial conform art. 65 alin (5) din Legea 263/2010, si anume: persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă datorită’extracţiei şi prelucrării minereurilor neferoase cu conţinut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, a pulberilor metalice, precum şi a emisiilor de amoniac şi derivate, respectiv Baia Mare, Copşa Mică, Zlatna şi Târgu Mureş, pe o rază de 8 km în jurul acestor localităţi, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizare.


Nume: Marioara
Adresa:
Data: 23.05.2017 08:05:57
Intrebare:
Buna ziua mă numesc Mărioara născută 09.08.1960.Am 24 de ani și 8luni de munca ,iar din anul 2004 sunt pensionata pe caz de boala gradul 2.As dori sa știu cand pot ieși în pensie la limita vârstă și aș dori să știu dacă se iau în calcul cei doi ani de reducere pentru poluare votată în ședința de azi a guvernului. Vă mulțumesc și aștept un răspuns .
Raspuns:
NU, din pensia de invaliditate se face trecerea doar la pensia pentru limita de varsta. La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă (in cazul Dvs. 61 ani si 10 luni), pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă şi, din oficiu, se acordă cuantumul cel mai avantajos.


Nume: DONDERA ION
Adresa: str.Titus Gârbea nr 8
Data: 23.05.2017 09:05:51
Intrebare:
1-Dacă pe lângă locul de muncă de bază salariatul a mai prestat 1/2 normă la altă unitate.în anul 1992,se ia în calcul veniturile realizate la cel de-al doilea loc de muncă pentru stabilirea stagiului de cotizare. 2 Veniturile realizate prin plata cu ora ,în anul 1998,se iau în calcul pentru calcului punctajul de pensie
Raspuns:
1. Nu. Pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001 în care o persoană a cumulat două funcţii, la stabilirea punctajelor anuale se utilizează salariile brute sau nete, după caz, inclusiv sporurile cu caracter permanent, corespunzătoare funcţiei de bază. 2. NU. Plata cu ora nu se poate valorifica la stabilirea și/sau recalcularea drepturilor de pensie întrucât acestea nu reprezinta venituri cu caracter permanent.


Pagini (249): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249