Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (198): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198

Nume: Petrisor Mitica
Adresa:
Data: 27.06.2018 08:06:54
Intrebare:
Am lucrat in mai multe unitati ,perioade diferite ,am acces la calculator sa-mi calculez singur vechimea ? si daca da ,care este saitul pe internet ? In sensul de a evita deranjul si aglomeratia de la ghisee.Va multumesc !
Raspuns:
Cea ma sigura varianta este sa depuneti o cerere de pensie. Raspunsul, chiar si respingerea, este cel mai sigur.


Nume: Nemes Sorin
Adresa: Bd. Unirii Nr. 11 Ap. 68
Data: 26.06.2018 05:06:28
Intrebare:
Buna ziua , avand in vedere prevederile art. 190 al Legii nr. 263/2010 -" Aplicaţia informatică utilizată la stabilirea pensiilor se omologhează şi este publică." va rog sa-mi indicati link-ul de unde pot descarca aplicatia sau care este modalitatea de a intra in posesia ei.
Raspuns:
Aplicatia utilizata la stabilirea pensiilor este gestionata de CNPP. Pentru informatii suplimentare va rugam sa contactati institutia competenta pe adresa de mail petitii.sesizari@cnpp.ro.


Nume: Amariei Elena
Adresa:
Data: 26.06.2018 01:06:44
Intrebare:
Pentru anul 2004 pot plati retroactiv?multumesc fain!
Raspuns:
Regret, nu! Se pot plati retroactiv perioade de pana la 5 ani anteriori incheierii contractului.


Nume: Petrisor Mitica
Adresa:
Data: 26.06.2018 10:06:36
Intrebare:
La stabilirea vechimii se ia in calcul data desfacerii contractului de munca sau ultima zi de lucru.In c.m.scrie ca c.m sa desfacut la 15 aprilie 1991,iar in perioada 01 o2 1991-15 o4 1991 a absentat nemotivat.multumesc.
Raspuns:
Nu se acorda pensie pentru absente.In acest caz se valorifica vechimea realizata pana la 01.02.1991.


Nume: Mihaela
Adresa: Roman
Data: 26.06.2018 08:06:06
Intrebare:
Buna ziua. Mama mea sa pensionat anticipat in anul 2012, dar a deschis si un Pf si la inchis in feb. 2015. Va rog sa imi spuneti care este cota de restituire a pensiei anticipate. Pana in luna mai a restituit 150, iar luna aceasta are 300. Are o pensie totala de 870 lei
Raspuns:
Potrivit Regulamentului nr. 679/2016 privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi privind libera circulaţie a acestor date, nu va putem furniza informatiile solicitate. Pentru a i se comonica aceste informatii este necesar ca titularul dosarului de pensie sa trimita o cerere scrisa in care sa faca si mentiunea adresei de corespondenta.


Pagini (198): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198