Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (159): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159

Nume: PETRAR FULGA
Adresa:
Data: 27.12.2017 11:12:10
Intrebare:
se pot recupera drepturile banesti reprezentand pensia in plata in luna survenirii decesului de catre mostenitori daca aceasta nu a fost trecuta la masa succesorala
Raspuns:
Nu.


Nume: Mureşan Ioan
Adresa:
Data: 26.12.2017 03:12:42
Intrebare:
Vă rog să-mi spuneţi dacă având dosar pensie nr. 156496 din 19.02.2009, cu 26 ani în grupa 2, mi se recalculează pensia? Mulţumesc.
Raspuns:
Nu, intrucat Dvs. ati beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform dispozitiilor anterioare care au acordat astfel de majorări.


Nume: costea maria
Adresa: cale Cereros 31...1 f
Data: 21.12.2017 12:12:01
Intrebare:
In atentia pensiilor internationale! Va rog sa îmi tetrimiteti formularele pentru pensionare deoarece nu au sosit !tot ce e necesar la întocmirea dosarului (evolutia pensiei ,formularul E210,etc)be multumesc
Raspuns:
Conform convorbirii telefonice, am listat din nou formularul E210RO si evolutia pensiei pentru anul 2017. Acestea vor fi expediate cu prima trimitere postala, probabil in 27.12.


Nume: Banu Toma
Adresa: Salcuta
Data: 20.12.2017 02:12:50
Intrebare:
Sunt pensionar din 20.10.2009 am cotizat timp de38 ani 2 luni si 10 zile din care 24 de ani 10 luni si 8 zile grupa a2a.Cand beneficiez de marirea pensiei pt. grupa 2
Raspuns:
Va rugam sa va adresati institutiei din raza de domiciliu si responsabile cu gestionarea dosaralui Dvs. de pensie.


Nume: Avram
Adresa:
Data: 19.12.2017 06:12:14
Intrebare:
Buna ziua, 1. Exista vreo situatie legala in care art. 192 alin. (1) al L 263/2010 privitor la recunosterea reciproca a vechimii in munca sa nu fie luata in considerare de un sistem neintegrat de pensie , in vederea deschiderii dreptului de pensiei pentru limita de varsta ? 2. "Protocolul" , prevazut de Art.25 , alin. (2) din Legea 223/2015 este un act normativ accesibil pensionabilului , sau este un act numai "de uz intern" ? Va multumesc frumos pt. raspunsul dvs. si pt. ca prin aceasta platforma sunteti de mare ajutor cetatenilor interesati. SARBATORI FERICITE !
Raspuns:
1. Nu. 2. Va rugam sa va adresati Casei de Pensii Sectoriale.


Pagini (159): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159