Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (159): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159

Nume: lucia
Adresa:
Data: 23.10.2017 08:10:41
Intrebare:
Numele meu este Lucia, sunt pensioanata la limita de varsta din anul 2010, in momentul calcului punctului de pensie am avut o perioada lucrata pentru care angajatorul nu a efectuat viramentele reprezentand contributia la fondul de pensii, aceasta perioada nu mi-a fost luata in considerare la stabilirea nivelului de pensie. In acest caz pot solicita reacalcularea punctului de pensie ? Multumesc
Raspuns:
Conform art. 19 alin. (1) din Legea 263/2010 constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asiguratii datoreaza si/sau platesc contributii de asigurari sociale in sistemul public de pensii din Romania. In concluzie, perioada de pana in 01.04.2001 in care ati datorat contributii de asigurari sociale, vi s-au retinut pe statul de plata dar nu au fost virate de angajator, sunt luate in calculul stagiului de cotizare (vechimii in munca). Daca perioada la care faceti referire este ulterioara datei de 01.04.2001 este necesar ca unitatea angajatoare sa depuna declaratii rectificative.


Nume: LUCIAN
Adresa:
Data: 23.10.2017 08:10:31
Intrebare:
Buna seara, numele meu este Lucian C. si as dori sa stiu daca la calculul pensiei la limita de varsta cu stagiu integral de cotizare se admite ca si vechime scoala tehnica postliceala curs zi, durata scolii 2 ani (perioada 1976-1978) Multumesc
Raspuns:
Nu. Se asimilează stagiului de cotizare doar perioada in care a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă


Nume: Dancus Sorina
Adresa: Tautii de Sus
Data: 23.10.2017 04:10:32
Intrebare:
Am 59 de ani si vechime in munca de 28 ani.Va intreb daca se poate cumpara vechimea pt iesirea la pensie.Daca se poate cam cat este si se poate plati si in rate din pensie .Multumesc !
Raspuns:
Legea care permite plata retroactivă a contribuțiilor de asigurări sociale, Legea nr.186/2016, prevede ca poate încheia contract de asigurare socială, orice persoană, indiferent de cetăţenie, cu domiciliul sau reşedinţa în România, care îndeplineşte, cumulativ, următoarele condiţii: nu are calitatea de pensionar la data încheierii contractului de asigurare socială; nu a avut calitatea de asigurat în sistemul public de pensii sau în alte sisteme neintegrate acestuia, în perioada pentru care se solicită asigurarea, respectiv nu a realizat stagiu de cotizare sau stagiu asimilat stagiului de cotizare în sistemul public de pensii; nu a avut obligaţia asigurării în sistemul public de pensii în perioada pentru care se solicită o astfel de asigurare. Documentele necesare pentru încheierea contractului de asigurare sunt, după caz: actul de identitate al persoanei care urmează să beneficieze de asigurare, respectiv al mandatarului, în original și copie; procura specială autentificată în condițiile legii, în cazul încheierii contractului prin mandatar; declaraţia pe propria-răspundere, care se completează la sediul casei teritoriale de pensii. Contractul de asigurare socială prevăzut de Legea nr.186/2016 se încheie numai pentru perioade anterioare (pentru cel mult 5 ani anteriori încheierii contractului). Formularul de contract se completează la sediul casei teritoriale de pensii. Baza de calcul a contribuției de asigurări sociale, respectiv venitul asigurat la care se achită contribuţia de asigurări sociale, înscris în contractul de asigurare socială, este ales de persoana care încheie contractul şi nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, corespunzător fiecărei luni din perioada pentru care se solicită asigurarea în sistemul public și nici mai mare decât valoarea corespunzătoare a de cinci ori câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat. Suma cu titlu de contribuţie de asigurări sociale datorată în baza contractului de asigurare socială poate fi plătită în una sau mai multe tranşe lunare, fără a depăşi data de 31.12.2017.


Nume: Marginean Ana
Adresa:
Data: 23.10.2017 11:10:17
Intrebare:
Cum se face trecerea de la pensie anticipata la pensie pentru limita de varsta?
Raspuns:
La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată se transformă în pensie pentru limită de vârstă, din oficiu, şi se recalculează prin valorificarea perioadelor asimilate (armata, facultate) şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei.


Nume: muntean
Adresa: Arad
Data: 23.10.2017 11:10:57
Intrebare:
Pentru mama mea care acum locuieste la Arad cum pot obtine plata pensiei pe card,formalitatea care trebuie indeplinita. Mentionez ca figureaza ca pensionar la Casa d Pensii Alba. Multumesc !
Raspuns:
Va rugam sa va adresati institutiei responsabile cu gestionarea dosarului de pensie in cauza.


Pagini (159): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159