Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Nume: Aurelia
Adresa:
Data: 03.06.2017 09:06:14
Intrebare:
Buna ziua,sunt nascuta 1/06/1958 am lucrat32 ani in baia mare.cu aplicarea legii poluarii cand pot iesi la pensie limita de varsta?multumesc.
Raspuns:
Reducerea varstei standard de pensionare (in cazul Dvs. 61 ani si 1 luna) cu 2 ani se aplica numai la pensionarea anticipata partial conform art. 65 alin (5) din Legea 263/2010, si anume: persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă datorită’extracţiei şi prelucrării minereurilor neferoase cu conţinut de cupru, plumb, sulf, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, a pulberilor metalice, precum şi a emisiilor de amoniac şi derivate, respectiv Baia Mare, Copşa Mică, Zlatna şi Târgu Mureş, pe o rază de 8 km în jurul acestor localităţi. Daca indepliniti conditiile prevazute de art. 65 alin (5)din Legea 263/2010 beneficiati de pensia anticipata partial cu reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizare. Veti indeplini conditiile pentru a beneficia de pensia acordata pentru limita de varsta la împlinirea varstei de 61 ani si 1 luna.


Nume: SOMCUTEAN NICOLAE
Adresa:
Data: 01.06.2017 11:06:53
Intrebare:
Am lucrat in mina Cavnic si m-am pensionat la limita de varsta . Ma numar printre cei carora li se va recalcula pensia. Pentru recalcularea pensiei trebuie sa depun acte la oficiul de pensii? Am auzit ca multi fosti mineri au primit noile decizii de pensionare.Care este procedura ?
Raspuns:
Pentru a va putea comunica datele solicitate este necesar sa ne specificati numarul dosarului de pensie.


Nume: Manea M
Adresa:
Data: 01.06.2017 08:06:22
Intrebare:
Care este termenul in care sumele incasate necuvenit de catre beneficiarii Legii 341/2004 trebuie recuperate avind in vedere ca aceste indemnizatii lunare reparatorii sint platite din bugetul de stat .
Raspuns:
Daca dosarul Dvs de pensie este gestionat de Casa Judeteana de Pensii Maramures, pe site-ul careia ati scris, va rugam sa ne comunicati numarul dosarului de pensie - necesar pentru a putea proceda la informarea exacta cu privire la situatia Dvs. Daca dosarul de pensie nu se afla in gestiunea noastra, va rugam sa va adresati institutiei responsabile cu gestionarea dosarului Dvs. de pensie.


Nume: Petru
Adresa: Cavnic
Data: 31.05.2017 09:05:33
Intrebare:
Buna ziua, M-am pensionat din minerit in 2008 si as dori sa mi se recalculeze pensia. Va rog sa-mi spuneti daca vor fi recalculate toate pensiile fostilor mineri si daca da, cand? Sau trebuie sa depun cerere de recalculare? Multumesc
Raspuns:
Recalcularile conform Legii 192/2015 sunt in proces de desfasurare, iar in situatia in care indepliniti conditiile pentru a beneficia de recalcularea pensiei conform acestei legi veti primi decizia de recalculare prin posta. Recalcularea drepturilor de pensie conform Legii nr.192/2015 se realizează, din oficiu, iar drepturile de pensie recalculate se acordă de la data de 01.01.2016. Va rugam sa ne comunicati numarul dosarului de pensie pentru a va putea informa cu privire la îndeplinirea/neîndeplinirea conditiilor privind recalcularea.


Nume: ZAIU FLORIN-DANIEL
Adresa: str. Liliacului, bl.1, ap.14
Data: 31.05.2017 01:05:47
Intrebare:
Bună ziua, Mă numesc ZAIU FLORIN-DANIEL, sunt angajat pe funcția publică de execuție de consilier, clasa I, grad profesional superior, la Serviciul avizare, autorizații și disciplina în construcții din cadrul aparatului de specialitate al Consiliului Județean Hunedoara începând cu data de 29.05.2017. În perioada 30.04.2008 – 02.11.2016, am fost plecat în Canada, unde am lucrat ca inginer la firmele LBHA, CSEM și ENERCON CANADA Inc.1.20190 Vă rugăm a-mi comunica dacă perioada lucrată în Canada poate fi luată în considerare atât pentru stabilirea vechimii în muncă cât și a vechimii în specialitatea studiilor, precum și legislația de bază, pentru a mi se stabili corect vechimea în muncă și vechimea în specialitatea studiilor. Cu stimă,  ZAIU FLORIN-DANIEL
Raspuns:


Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119