Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Nume: Sacaciu Ioan
Adresa:
Data: 19.04.2017 08:04:45
Intrebare:
buna ziua sant nascut 1958 lucrez din 1975 am 18 ani grupa 2 adica am 42 ani lucrati scadem armata si raman 40 si 4 ani de grupa a doua100/100 total ar fi 44 ani intrebarea este daca ma pensionez la varsta de 60 ani pot sa lucrez in continuare fara sa intrerup contractul de munca. anul nasterii 22.01.1958
Raspuns:
Pentru 18 ani intregi lucrati in grupa a II-a aveti dreptul la o reducere de 4 ani din varsta standard de 65. Puteti, deci, sa va pensionati si sa cumulate pensioa cu salariul incapand de la 61 de ani.


Nume: Popdan Claudia
Adresa: Sat Sabisa, Nr. 254
Data: 19.04.2017 07:04:37
Intrebare:
Buna ziua, As dori sa pun o intrebare cu privire la pensia mamei mele Cozmuta Sofrona nr. dosar 115665.In ianuaria 2017 a avut pensie 790, iar in februarie si martie 2017 a primit 742 lei.In partea de jos a cuponului nu mai apare la legi speciale suma de 52 lei, deci primeste mai putin.Din ce cauza? Va multumesc!
Raspuns:
REVENIRE: Suma in plata de 742 lei este corecta. In ianuarie s-au achitat diferente, va rugam sa analizati talonul. Pentru orice alte lamuriri, titularul dreptului se va adresa institutiei, in scris, si va primi un raspuns official. Am transmis problema compartimentului de specialitate. Daca se impune ca mama dumneavoastra sa intreprinda vreun demers, vom reveni la acest raspuns pana in cursul zilei de luni.


Nume: Bangala Cristina
Adresa: Ungaria
Data: 18.04.2017 06:04:54
Intrebare:
Buna ziua stimata doamna .EU sint persoana careia de la Sfintu Gheorghe au trimis dosarul sotului meu decedat pentru calcularea pensiei de urmasi (orfani) la dvs. Va rog sa ma ajutati sa sa cunosc drumul acestui dosar din 2015 decembrie de cind a decedat sotul copilul nu beneficiaza de pensia de orfani . Am depus actele la casa de pensii Budapesta ei au trimis la Sfintul GHeorghe si in final la dvs.Mentionez atit eu cit si copilul avem domiciliul stabil in Ungaria din anul 2005.Buletinul de identitate a fost eliberat de jud Brasov cerind adresa parintilor pentru a avea si buletin romanesc. Dosarul de la Sf. Gheorghe,Covasna a fost trimis pe data de 14 martie 2017 la dvs.De asemeni mentionez acest dosar pentru calcularea pensiei de urmas a fost predat la casa de pensii Budapesta in anul2015 decembrie deci sint cu semnul intrbarii Va rog sa ma ajutati in aceasta problema.Sotul a fost miner subteran avid 18ani si sase luni in Romania si 9 ani si sase luni in mina subterana Ungaria.A suferit de cancer , nu a fost pensionar doar sase luni de zile a primit pensie de boala aici in Ungaria dupa care a decedat .Va multumesc pentru rabdare si imi cer scuze pentru deranj .VA multumesc .
Raspuns:
Deocamdata dosarul nu a ajuns la noi. Pentru detalii suplimentare va rugam sa ne scrieti pe adresa de mail intrebari@pensiimaramures.ro.


Nume: TUDOSE D. DUMITRU
Adresa: Str.Aleea Scolii,nr. 8,bi.50C,ap.27,et.7
Data: 14.04.2017 05:04:47
Intrebare:
Buna ziua, Am formulat la Casa Judeteana de Pensii Prahova o CONTESTATIE la d-l Presedinte al Comisiei Centrale de Contestatii din cadrul Casei Nationale de Pensii Publice Bucuresi,contestatie inregistrata cu nr. A18090/10-03-2017,in care contest decizia de pensionare nr.312732 din 09-03-2017 in conformitate cu prevederile art. 149 din Legea 263/2010.Motivele contestatei sunt ca indeplinesc conditiile deciziei nr. 19/17-10-2011 a I.C.C.J.a Romaniei.Intrebare: 1.-In cat timp trebuie sa primesc raspunsul?. 2.-Care sunt sanctiunile in cazul in care nu primesc raspuns in termenul legal? Va multumesc.
Raspuns:
Va rugam sa va adresati institutiei care gestioneaza dosarul dumneavoastra de pensie.


Nume: Tudic Ioan
Adresa: Principala, 306a
Data: 14.04.2017 01:04:16
Intrebare:
Buna ziua, Sunt pensionar la limita de varsta incepand cu data de 08.12.2016. In perioada 01.09.2016-08.12.2016 ( 3 luni si 8 zile) am beneficiat de pensie anticipata. In perioada anterioara pensionarii precum si in anul 2016 am fost consultant tehnic, part-time(2-4 ore pe luna), cu 2 firme, care au depus declaratii fiscale din care au rezultat venituri pentru CNP-ul meu, venituri asimilite cu venituri salariale. Totodata am desfasurat activitati de consultanta pe Intreprindere Individuala proprie, cu venituri pentru care am depus declaratia fiscala 200, din care au rezultat venituri comerciale pentru intreg anul 2016. Deasemenea am achitat CAS, pe declaratia 600, conform deciziei de impunere obligatorie pe 2016. Intrebare: 1. Daca sunt in incompatibilitate in perioada de pensie anticipata, 01.09.2016-08.12.2016? 2. Care sunt repercusiunile legale in acest caz: Suspendare pensie, recalculare pensie la limita de varsta, penalizari de sume? 3. Daca sunt penalizari de sume, acestea se refera la intregul an 2016 sau numai la perioada de pensie anticipata? Va multumesc!
Raspuns:
Conform Legii 263/2010, suspendarea plăţii pensiei anticipate se face începând cu luna următoare celei în care: ... pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni; I.a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă, inclusiv soldaţii şi gradaţii voluntari; b) funcţionarii publici; c) cadrele militare în activitate, soldaţii şi gradaţii voluntari, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale; d) persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, din drepturi de autor şi drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi din contracte/convenţii încheiate potrivit Codului civil. II.persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la pct. I; IV.persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, şi care se află în una din situaţiile următoare: a) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management; b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale; c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice; d) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora; e) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale. Reformuland, nu puteti cumula pensia anticipata cu venituri pentru care, prin lege, datorati contributii la bugetul asigurarilor sociale.


Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119