Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Nume: clara
Adresa:
Data: 28.02.2017 09:02:44
Intrebare:
Daca in anul 2000 firma la care am lucrat nu a platit 3 luni contributiile la stat, se pot plati acum si pana la ce data.
Raspuns:
Nu aveti nici un fel de atributii in plata contributiilor datorate de o firma angajatoare. Perioada inregistrata in carnetul de munca in anul 2000 se valorifica, indiferent de alte note care ar fi inscrise in acesta.


Nume: liliana
Adresa:
Data: 28.02.2017 09:02:50
Intrebare:
Daca pana la implinirea varstei de 57 ani pentru pensionare partiala ,cu 35 ani complet stagiu de cotizare, imi iau somaj 1 an de zile si fac un contract cu casa de pensii sa platesc diferenta de bani pe care i-as fi platit ca salariat mai sunt penalizata la pensie? Multumesc.
Raspuns:
Ca somer, sunteti asigurata prin efectul legii. Nu se mai plateste penalizare daca depasiti stagiul complet de cotizare cu cel putin 8 ani.


Nume: ONIJA DENISA
Adresa: stejarului 4
Data: 28.02.2017 08:02:36
Intrebare:
Buna ziua. La ce camera trebuie sa vin sa inchei un contract de asigurat cu casa de Pensii si ce acte trebuie sa prezint? Multumesc!
Raspuns:
Daca vorbiti despre Casa judeteana de pensii Maramures, programul este in fiecare zi intre orele 8.30-13, respectiv vineri intre orele 9-11.


Nume: Ratiu Stefan
Adresa:
Data: 27.02.2017 06:02:54
Intrebare:
Buna seara,am depus o cerere de recalculare a pensiei in baza legii 155/2016 in data de 12.09.2016 cu nr.288 543 si inca nu am primit nici un raspuns.As dori sa stiu ce se intimla cu recalcularea.Multumesc
Raspuns:
Exista cazuri pentru care calculele nu pot fi realizate din punct de vedere informatic. Cel mai probabil cazul dumneavoastra este unul dintre acelea.


Nume: tutunaru constantin
Adresa: com brosteni
Data: 27.02.2017 04:02:08
Intrebare:
M-am pensionat in anul 1991 luna septembrie si an lucrat in grupa 1 de munca 28 de ani subteran si as vrea sa stiu daca ma incadrez la marirea puntajului conform legii 192 /2015 . Va multumesc anticipat pentru raspuns pentru ca la noi in mehedinti nu avem unde pune o intrebare si sa avem un raspuns
Raspuns:
De această majorare beneficiază doar pensionarii ale căror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 şi care, conform prevederilor legale în vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform dispozițiilor anterioare care au acordat astfel de majorări, respectiv: OUG nr.100/2008, Legea nr. 218/2008, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000, art. 169 din Legea nr.263/2010, precum şi de majorarea punctajului pentru perioadele realizate în condiţii speciale după data de 1 aprilie 2001. Deci, daca nu cunoastem toate aceste informatii, nu putem oferi un raspuns.


Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119