Casa Judeteana de Pensii Maramures
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (191): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191

Nume: Pasca Ana
Adresa: Lapus
Data: 19.09.2019 01:09:23
Intrebare:
Buna ziua, Dosar de pensie nr.209651. Am lucrat 10 ani in grupa II si nu mi s-a majorat pensia pentru grupa de munca. Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa fac un demers in acest sens? Va multumesc mult!
Raspuns:
Dvs. ati beneficiat de puncte suplimentre acordate conform OUG 100/2008 si conform art.169 din Legea 263/2010. Prin urmare, nu va incadrati la alte recalculari.


Nume: ILDIKO
Adresa: markgrafen, 44
Data: 18.09.2019 06:09:19
Intrebare:
Buna ziua! Va intreb in numele sotului meu cind poate iesi la pnsie.Este nascut in 27.10.1967 si are lucrati in subteran 15ani in grupa 1 si 4 ai si 8 luni in grupa 2 din care 6 ani a lucrat doar in schimb de noapte. Na multumesc anticipat
Raspuns:
Reducerea vârstei standard de pensionare se aplica numai în situaţia în care a fost realizat stagiul complet de cotizare prevăzut de lege. Vârsta standard de pensionare este 65 de ani pentru bărbaţi, stagiul minim de cotizare este de 15 ani şi stagiul complet de cotizare este de 35 de ani. Intrucat, din informatiile furnizate de catre Dvs, dansul nu a realizat stagiul complet de cotizare (35 ani) nu benefiaza de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul realizat in grupe superioare de munca. Prin urmare, se poate pensiona doar la implinirea varstei standard de pensionare, si anume 65 de ani.


Nume: Firuta
Adresa: traian 29/77
Data: 18.09.2019 10:09:32
Intrebare:
Buna ziua.O persoana aflata in pensie de boala, a avut stagiu total de cotizare realizat o parte in sistem public, iar o parte in sistem militar. In cazul recalcularii pensiei (gr.1, 2 si speciala) se recalculeaza atat grupa 1 din sistemul pubic cat si speciala din sistemul militar? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Raspuns:


Nume: Florea Anuta
Adresa: Str. Principala Nr. 480
Data: 17.09.2019 01:09:49
Intrebare:
Buna ziua, Ma numesc Florea Anuța,pensionara, pensie de urmaș (in urma decesului soțului), Decizia 284971 din 05.08.2010. Cod pensie N31. Contest faptul că încă nu am beneficiat de recalcularea drepturilor de pensie in conformitate cu Legea 221/2018, (soțul meu se afla la grupa I de muncă -Decizia 29890 din 02.12.1983), cu toate că, Ministerul Muncii și Justiției Sociale (MMJS) precizează: „Pensionarii urmaşi, ale căror drepturi de pensie de urmaş au fost stabilite anterior datei de 1 ianuarie 2011 şi ai căror susţinători decedați se încadrează în situaţiile prvăzute de Legea nr 192/2015, beneficiază de prevederile acestei legi”. Așadar, vor fi recalculate și pensiile de urmaș, dacă pensiile susținătorilor decedați au fost stabilite potrivit legislației anterioare datei de 1 ianuarie 2011 și dacă aceștia au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în grupa I și/sau grupa a II-a de muncă, respectiv, în condiții deosebite sau condiții speciale de muncă. Concret, pensia de urmaș urmează a fi mărită, în funcție de pensia susținătorului decedat, rezultată în urma recalculării, potrivit prevedrilor Legii nr 192/2015." Aștept răspuns. Cu respect, Florea Anuța Loc. Ieud, nr.480 Jud. Maramureș
Raspuns:
Solicitarea Dvs a fost inaintata spre solutionare Casei Locale de Pensii Sighet, institutie responsabila cu gestionarea dosarului Dvs. de pensie.


Nume: Mihaila maria
Adresa:
Data: 15.09.2019 08:09:27
Intrebare:
Buna ziua! Va rog frumos daca ma pute ti lamuri .am depus dosarul de pensie in aprilie 2015 In perioada august 1975 -decembrie 2004 am lucrat in trei schimburi deci am beneficiat de spor de noapte care nu este trecut pe nicaieri in cartea de munca nu am nici adeverinta sa ateste acest lucru si nici nu am de unde lua .tesatoria de matase unde am lucrat in acei ani s a desfiintat iar arhiva a ars. Va rog daca se ia in calcul acest spor la stabilirea cuantumului pensiei cum pot face dovada lucrului in trei schimburi. Multumesc anticipat
Raspuns:
Pentru valorificarea sporului de noapte este necesar sa prezentati adeverinta in original. Aceasta adeverinta se elibereaza de catre unitatea la care ati lucrat sau, daca aceasta s-a desfiintat, de catre detinatorii de arhive.


Pagini (191): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191