Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (197): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197

Nume: tanta
Adresa: AVIATORILOR
Data: 04.10.2017 04:10:44
Intrebare:
Sunt nascuta la 27.08.1962. Stagiul de cotizare la data iesirii in pensie de invaliditate 30 ani si 2 luni din care 2 ani si 6 luni spor grupa 1 de munca . Din octombrie 2008 sunt in pensie de invaliditate gradul 2 . Stagiul total ar fi de 30 ani si 2 luni + 9 ani ( pensie invaliditate), adica ~ 39 ani . Am implinit varsta de 55 de ani si vreau sa stiu daca pot face cerere la casa de pensii pentru pensie de invaliditate nerevizuibila conform art. 79 alin (1) din legea 263/2010. In cazul meu se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni adica voi iesi la pensie pentru limita de varsta la 59 ani si 6 luni?
Raspuns:
Va rugam sa reveniti cu mentiunea stagiului realizat in grupa I de munca pentru a va putea oferi un raspuns exact.


Nume: rusu aurelia
Adresa:
Data: 04.10.2017 12:10:36
Intrebare:
pana in data de 02.10.2017 am fost in pensie de invaliditate gradul 2 din data de 02.10.2017 cand datorita evolutiei bolii am fost trecuta in gradul 1 de invaliditate vreau sa stiu daca pentru indemnizatia de insotitor trebuiesc facute anumite demersuri si care sunt acestea.Multumesc
Raspuns:
Este necesar sa depuneti la sediul casei de pensii care va gestioneaza dosarul o cerere tip, si anume Anexa 2 la procedura de aplicare a Legii 448/2006 prin care va exprimati optiunea privind indemnizatia de insotitor sau asistent personal.


Nume: BULIGA CLAUDIU VLAD
Adresa:
Data: 03.10.2017 05:10:23
Intrebare:
Buna ziua, In trecut am lucrat pe teritoriul Maramuresului. As fi vrut sa stiu cand anume angajatorul pentru care am lucrat a incetat sa plateasca contributiile. Cnp-ul meu este 1880316134275. Angajatorul : Hjp Manufactured Group Daca este posibil va rog sa imi atasati si o hartie doveditoare. Astept cu interes raspunsul Dumneavroasta. Va multumesc, Claudiu Vlad buliga
Raspuns:
Adeverinţa privind stagiile de cotizare realizate, inclusiv cele realizate in alte judete, după 01.04.2001 se eliberează de catre casa judeteana de pensii de care apartineti.


Nume: Madaras Andrei-Mihai
Adresa: str. Transilvaniei bl3 ap44
Data: 03.10.2017 03:10:58
Intrebare:
Care sunt modul/modurile de obtinere a stagiului de cotizare de la angajator din alt judet (care are punct de lucru in Baia Mare). ? Daca sunt nascut in 1962 si lucrez din 1987, sunt baimarean de peste 30 ani, la ce varsta si in ce conditii de stagiu pot merge in pensie anticipat? Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Raspuns:
Pentru eliberarea adeverintei va prezentati intre orele 8-13 cu actul de identitate la ghiseul nr. 6 din cadrul Casei Judetene de Pensii Maramures cu sediul in Baia Mare, str. Hortensiei, nr. 1A. Adeverinta se elibereaza gratuit. Conform legislatiei in vigoare varsta standard de pensionare pentru barbati este de 65 ani, iar stagiul complet de cotizare de 35 ani. Pensia anticipata partial conform art. 65 alin (5) din Legea 263/2010 (fara penalizare) se acorda cu 2 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, adica la 63 ani, persoanelor care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă cu conditia sa aveti un stagiu complet de cotizare de 35 ani (fara armata, facultate). Iar pensia anticipata partiala (cu penalizare) se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, adica la 60 ani in cazul Dvs, cu conditia sa aveti un stagiu complet de cotizare de 35 ani (fara armata, facultate).


Nume: Dumitru Laura Elena
Adresa:
Data: 03.10.2017 02:10:52
Intrebare:
Buna ziua!Am o adeverinte la de liceu pentru pensia de urmas insa pe ea mi s-a scris in loc de :adevrerinta serveste la "casa de pensii" "oficiu de pensii". Au spus ca este valabila si asa ..pot merge sa o depun o vor primii?? Multumesc anticipat!
Raspuns:
Da.


Pagini (197): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197