Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (154): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Nume: clara
Adresa:
Data: 28.02.2017 09:02:44
Intrebare:
Daca in anul 2000 firma la care am lucrat nu a platit 3 luni contributiile la stat, se pot plati acum si pana la ce data.
Raspuns:
Nu aveti nici un fel de atributii in plata contributiilor datorate de o firma angajatoare. Perioada inregistrata in carnetul de munca in anul 2000 se valorifica, indiferent de alte note care ar fi inscrise in acesta.


Nume: liliana
Adresa:
Data: 28.02.2017 09:02:50
Intrebare:
Daca pana la implinirea varstei de 57 ani pentru pensionare partiala ,cu 35 ani complet stagiu de cotizare, imi iau somaj 1 an de zile si fac un contract cu casa de pensii sa platesc diferenta de bani pe care i-as fi platit ca salariat mai sunt penalizata la pensie? Multumesc.
Raspuns:
Ca somer, sunteti asigurata prin efectul legii. Nu se mai plateste penalizare daca depasiti stagiul complet de cotizare cu cel putin 8 ani.


Nume: ONIJA DENISA
Adresa: stejarului 4
Data: 28.02.2017 08:02:36
Intrebare:
Buna ziua. La ce camera trebuie sa vin sa inchei un contract de asigurat cu casa de Pensii si ce acte trebuie sa prezint? Multumesc!
Raspuns:
Daca vorbiti despre Casa judeteana de pensii Maramures, programul este in fiecare zi intre orele 8.30-13, respectiv vineri intre orele 9-11.


Nume: Ratiu Stefan
Adresa:
Data: 27.02.2017 06:02:54
Intrebare:
Buna seara,am depus o cerere de recalculare a pensiei in baza legii 155/2016 in data de 12.09.2016 cu nr.288 543 si inca nu am primit nici un raspuns.As dori sa stiu ce se intimla cu recalcularea.Multumesc
Raspuns:
Exista cazuri pentru care calculele nu pot fi realizate din punct de vedere informatic. Cel mai probabil cazul dumneavoastra este unul dintre acelea.


Nume: tutunaru constantin
Adresa: com brosteni
Data: 27.02.2017 04:02:08
Intrebare:
M-am pensionat in anul 1991 luna septembrie si an lucrat in grupa 1 de munca 28 de ani subteran si as vrea sa stiu daca ma incadrez la marirea puntajului conform legii 192 /2015 . Va multumesc anticipat pentru raspuns pentru ca la noi in mehedinti nu avem unde pune o intrebare si sa avem un raspuns
Raspuns:
De această majorare beneficiază doar pensionarii ale căror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 şi care, conform prevederilor legale în vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform dispozițiilor anterioare care au acordat astfel de majorări, respectiv: OUG nr.100/2008, Legea nr. 218/2008, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000, art. 169 din Legea nr.263/2010, precum şi de majorarea punctajului pentru perioadele realizate în condiţii speciale după data de 1 aprilie 2001. Deci, daca nu cunoastem toate aceste informatii, nu putem oferi un raspuns.


Pagini (154): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154