Casa Judetena de Pensii Maramures
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (148): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148

Nume: apostol elena
Adresa:
Data: 30.01.2018 09:01:10
Intrebare:
buna seara ma scuzati mai revin cu o intrebare maicamea e nascuta pe 25.10.1958,ea opteaza la pensia de urmas,taicamiu in momentul in care a decedat avea cotizati la pensie 39ani si 6luni cu tot cu grupa,maicamea anul acesta poate face cerere pentru pensionare anticipata?
Raspuns:
O persoana poate sa ceara pensie anticipata numai pentru perioada de cotizare proprie. Vedeti, va rog, daca va incadrati intr-unul dintre criteriile din articolele urmatoare.ART. 85 (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani. (2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus. ART. 86 (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta, pe perioada in care este invalid de gradul I sau II, daca durata casatoriei a fost de cel putin un an. (2) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas, indiferent de varsta si de durata casatoriei, daca decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale si daca nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie ori daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5). ART. 87 Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 85 si la art. 86 alin. (1) beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau daca acestea sunt mai mici de 35% din castigul salarial mediu brut, prevazut la art. 33 alin. (5).


Nume: Adrian MOCAN
Adresa:
Data: 30.01.2018 04:01:41
Intrebare:
Va rugam sa ne transmiteti, prin e-mail la adresa: adrian@sinon.ro, Caietul de Sarcini sau toate informatiile necesare, in vederea ofertarii serviciilor de curatare a birourilor, Cod CPV 90919200, aferente Procedura: Cumparare directa Sursa: SEAP Localizare: Maramures Data limita: 01-02-2018 Numar anunt: DA15431137 Data aparitiei: 30-01-2018 Va multumim.
Raspuns:
Institutia nu a solicitat nici o oferta de servicii.


Nume: vele maria
Adresa: garii 16
Data: 30.01.2018 07:01:16
Intrebare:
va rog fruos sa mi spune ti din 2018 daca decedeaza un angajat, banii de deces ii plateste casa de pensii? angajatorul nu mai retine contributia. Multumesc
Raspuns:
Da.


Nume: Maria
Adresa:
Data: 30.01.2018 12:01:10
Intrebare:
Cu drept sa schimbat legea pensiilor, cand sa zis că se aplică din 2020. Femeile trebuia să iasă la 25 de ani cu tot cu grupa, de ce nu se tine cont de ea.
Raspuns:
Institutia noastra aplica legislatia, nu decide asupra ei.


Nume: Ion Maria
Adresa: b-dul Victor Dumitrescu nr.47A
Data: 29.01.2018 02:01:26
Intrebare:
Buna Ziua!Numele meu este Ion Maria,sunt nascuta in 22 martie 1961,am vecime de 38 ani din care 10 ani in grupa aIIa .V-as ruga sa-mi spune-ti la ce forma de pensionare ma incadrez anul acesta ,cat este indicele de corectie incepind cu 01.01.2018 si de la ce data se calculeaza ( data depunerii dosarului de pensie sau data aparitiei deceziei)? Va multumesc!
Raspuns:
Femeile nascute in martie 1961 au varsta standard de pensionare la 62 de ani, cu un stagiu minim de cotizare de 15 ani. Daca realizeaza perioade de cotizare de cel putin 32 ani si 1 luni, ele pot solicita pensie anticipata (fara drept de munca) cu cel mult 5 ani inaintea varstei standard. Alternativ, pot solicita pensie pentru limita de varsta cu cel mult 2 ani inaintea varstei standard daca au realizat in grupa a II-a de munca 10 ani.


Pagini (148): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148