Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (160): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160

Nume: Barna Ioan
Adresa: AI CUZA Bl 23
Data: 22.02.2017 03:02:52
Intrebare:
In cartea de munca pentru perioada 1961-1964 este trecuta mentiunea ucenic cu salar fara sa fie specificat salariul.Am anexat la dosar adeverinta de la angajator care stipula ca au fost virate contributiile sociale.Am iesit la pensie in luna mai 2016,fara sa imi fie considerat stagiu de cotizare perioada 1961-1964.Conform art 162 alin2 si 3 din legea 263/2010 se stipuleaza ce venit se ia in calcul pentru punctul de pensie.S=a procedat corect sau nu de catre CP CARAS SEVERIN?Dupa aparitia Deciziei ICCJ nr 18/2015 am depus din nou cerere de recalculare,aceasta fiind respinsa pe motiv ca nu am facut dovada practicii in productie.Eu am Carnet de muncitor calificat eliberat dupa absolvirea scolii profesionale.In plus am carnet de membru de sindicat din anul 1961 in care este trecuta in fiecare luna cotizatia de 50 bani pana am absolvit profesionala.Devreme ce am primit carnet de muncitor calificat ,inseamna ca am fost ucenic muncitor necalificat cu salar.Devreme ce am platit cotizatie lunara la sindicat inseamna ca am avut salariu,probabil cel minim.Angajatorul a spus ca nu poate sa imi elibereze adeverinta cu perioada practicii in productie,intrucat nu sa tinut o astfel de evidenta.Intrebarea mea este daca cele trei documente,carnetul de munca,carnetul de muncitor calificat si carnetul de munca pot fi certificate ca dovada a practicii in productie?Daca nu,in baza art 2 pct d din Legea 263/2010 se incalca principiul nediscriminarii si nu am altceva de facut decat sa apelez la instanta?Cu stima.
Raspuns:
Cu regret, suntem in imposibilitatea de a ne pronunta in lipsa documentelor. In plus, nu avem atributii in a ne pronunta pe dosarele prelucrate de alte judete, iar instanta este, intr-adevar, indeptatita sa se pronunte.


Nume: Maria Parjol
Adresa: Loc. Smirdan, jud. Tulcea
Data: 22.02.2017 02:02:25
Intrebare:
Daca vreau sa ies la pensie anticipata partiala am voie sa iau indemnizatia de presdinte la CASA DE AJUTOR RECIPROC? Indemnizatia nu depaseste 5 salarii medii brute pe economie.
Raspuns:
Nici un fel de venit de natura salariala nu este compatibil cu pensia anticipata.


Nume: TUDOSE
Adresa: Str. Aleea Scolii NR.8 ,BL 50C,AP 27 ET.7
Data: 22.02.2017 10:02:18
Intrebare:
Buna ziua, Ma numesc TUDOSE DUMITRU locuiesc in orasul Ploiesti str.Aeea Scolii nr8,bl.50C ap.27 et.7 jud.PH Am formulat la C.J.P. Prahova Ploiesti o cerere de recalculare a pensiei( NR.INREG.A5317/30.01.2017) cu luarea in considerare a veniturilor,inclusiv a celor in acord global,fiind anexata Adeverinta care atesta realizarea acestor venituri,si pentru care s-a platit contributia CAS,act semnat si stampilat de institutia angajatoare. Intrebare:Casa de pensii este obligata sa ia in considerare aceste venituri la calcularea stagiului de cotizare si la stabilirea punctajului de pensie si sa emita o noua decizie de pensionare?
Raspuns:
Nu. Veniturile care stau la baza stabilirii drepturilor sunt enumerate la art.165 si urmatoarele din legea 263/2010, iar acordul global nu este cuprins intre acestea.


Nume: Vasile
Adresa: sector 4,str.parincea
Data: 21.02.2017 05:02:20
Intrebare:
In luna martie se prescrie penalizarea cu 35% a valorii pensiei anticipate.Este necesar un alt demers pentruca sa primesc pensia intreaga-in martie implinesc virsta de pensionare-?
Raspuns:
In mod normal, trecerea la pensia pentru limita de varsta se realizeaza din oficiu, dupa implinirea varstei standard.


Nume: lihet daniela
Adresa:
Data: 20.02.2017 04:02:30
Intrebare:
buna ziua am o vecina Borsea Irina si lucra in Italia de 2 ani de zile si are pensie de boala si este angajata ,e corect sa aiva grija de alta femeie ,eu nas fi de acord cu asa ceva sa ia pensie de boala si sa munceasca in tari straine o cheama Borsea Irina am toate datele si dovezile ca munceste in alta tara.va multumesc astept un raspuns
Raspuns:
Veti reveni pe adresa de mail intrebari@pensiimaramures.ro. Ne veti transmite informatiile precum si datele dumneavoastra de identificare si contact. Conform OUG 27/2000 art 7, Art. 7 Petitiile anonime sau cele in care nu sunt trecute datele de identificare a petitionarului nu se iau in considerare si se claseaza, potrivit prezentei ordonante.


Pagini (160): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160