Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (209): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209

Nume: Botis petru
Adresa:
Data: 06.03.2017 06:03:16
Intrebare:
Buna ziu, am fost pensionar Gr.I, am fost trecut în Gr.III, am avut o pensie fixa de 698 Ron si pensia de 582 Ron. Dupa trecerea în Gr.III mi s-a tăiat pensia fixă de tot dar mi s-a tăiat si din pensia legală aproximativ 140 lei. La data actuala am o pensie de 452 lei. Intrebarea mea este: Care este motivul că mi s-a tăiat și din pensia legală? Vă mulțumesc anticipat.
Raspuns:
Pensia a fost recalculata conform legislatiei in vigoare.Stagiul potential s-a diminuat, iar punctajul acordat pentru acesta s-a redus la jumatate.


Nume: Cuceu Ioan-Viorel
Adresa: str.Moldovei nr.21 ap.18
Data: 06.03.2017 04:03:39
Intrebare:
Buna ziua. Revin la intrebarea mea din data de 03.03.2017, prin care am intrebat daca o fetita de 17 ani, care este pensionara de urmas dupa decesul mamei, daca se angajeaza cu 4 ore pe zi, pierde pensia de urmas. Deci eu nu m-am referit la sotul decedatei, deoarece el este angajat si nu beneficiaza de pensie de urmas dupa sotie. Beneficiarul de pensie de urmas este fiica decedatei. Deci fiica decedatei daca se angajeaza cu 4 ore pe zi pierde pensia de urmas? Va multumesc...
Raspuns:
ART. 118 din Legea 263/2010 prevede: (1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari: a) pensionarii pentru limita de varsta; b) nevazatorii; c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b). (2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).


Nume: danila
Adresa: Bulevardul Republicii 7/19
Data: 06.03.2017 11:03:10
Intrebare:
ma numesc danila virgilcu numar de dosar 504382 as dori sa aflu daca ati primit din partea italiana confirmarea precum am contribuit5 ani va multumesc
Raspuns:
Sugeram sa reveniti telefonic, daca aveti nelamuriri: 0262 227448 int 112.


Nume: Orosz Moldovan Miranda
Adresa: Nicolae Titulescu 34/A
Data: 05.03.2017 03:03:58
Intrebare:
Tatal meu Moldovan Ioan CNP 1300902241640 are un ajutor pentru muncă prestată in cadrul stagiului militar, pe cupon figureaza la Legi Speciale in sumă de 91,00 lei. Va rog sa imi spuneti de ce lui nu i sa majorat suma, avand in vedere ca fratele lui beneficiaza si el de aceeasi Lege Speciala si lui i sa majorat la dublu aceasta suma. Va multumesc in numele tatalui meu .
Raspuns:
Am transmis informatia Casei locale de pensii Sighetu Marmatiei, care gestioneaza dosarul petentului, si care este competenta sa analizeze situatia si sa emita un raspuns, in termenul legal.


Nume: botiz vasile
Adresa:
Data: 03.03.2017 08:03:56
Intrebare:
Am lucrat 22 ani gr. 1 de munca si acum am aflat ca din 1990 trebuia sa mi se dea in afara de sporul de vechime si sporul de conditii grele sporul de izolare am lucrat in exploatari forestiere va multumesc .
Raspuns:
Care ar fi intrebarea? In 1990, pensile s-au stabilit pe legea 3, luandu-se ca baza de calcul 5 ani din ultimii 10. In perioada 2004-2008 s-a realizat recalcularea pensiilor, cand s-a modificat baza de calcul. Atunci ar fi trebuit sa aduceti aceste adeverinte pentru recalculare. Daca nu le-ati adus atunci, puteti sa le aduceti acum, si sa cereti recalcularea. Drepturile se vor acorda cu intai al lunii urmatoare depunerii cererii. Inainte sa cautati adeverintele acestea, sugeram sa verificati la institutia dumneavoastra de pensii daca nu s-a facut acest lucru la recalculare.


Pagini (209): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209