Casa Teritorială de Pensii
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Nume: Darabut Maria
Adresa:
Data: 23.07.2017 02:07:04
Intrebare:
Buna ziua,am lucrat in grupa a-II-a,3 ani si 2 luni,din 1972-1976.pot sa ies mai repede la pensie de limita de varsta? Pentru acesti ani, 3 ani si 2 luni, se recalculeaza la pensie ? Sunt nascuta in 08.08.1957.
Raspuns:
Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare pentru perioada lucrata in grupa a II de munca este necesar sa aveti stagiu complet de cotizare (30 ani si 10 luni) prevazut de Legea 263/2010 si minim 6 ani in grupa a II a de munca. Prin urmare, pentru cei 3 ani 2 luni in grupa a II a de munca nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare. Daca ati realizat stagiul complet de cotizare (30 ani si 10 luni) si ati locuit 30 de ani in zonele afectate de poluarea remanenta respectiv Baia Mare, pe o rază de 8 km în jurul acestor localităţi, beneficiati de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani fără penalizare si, in prezent puteti opta pentru pensia anticipata partial conform art.65 alin (5) din Legea 263/2010. Daca nu ati realizat stagiul complet de cotizare, dar aveti o vechime in munca de minim 15 ani va puteti pensiona doar la implinirea varstei standard de pensionare, si anume: 60 ani si 10 luni.


Nume: Achim doru
Adresa:
Data: 22.07.2017 12:07:00
Intrebare:
Buna ziua nascut in 23 03 1962 am 36 ani lucrati cu grupa cu tot si armata din care 16 ani si 6 luni gr speciala cind ma pot pensiona multumesc
Raspuns:
Daca informatiile transmise sunt corecte si complete, Dvs. veti putea beneficia de pensia acordata pentru limita de varsta la implinirea varstei de 57 ani intrucat beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare (65 ani) datorita stagiului realizat in conditii speciale cu 8 ani.


Nume: Mirela jurje
Adresa: Granicerilor 96
Data: 22.07.2017 12:07:03
Intrebare:
Buna ziua as dori sa va intreb la ce varsta ar trebuie sa iasa mama mea la pensie daca are in prezent 41 de ani de munca si in august implineste 60 de ani. Mentionez ca lucreaza de la varsta de 17 ani. A lucrat in blanarie iar acum in Spital. Multumesc
Raspuns:
Pentru a va putea oferi informatii exacte si la obiect, va rugam sa ne comunicati luna si anul nasterii persoanei in cauza.


Nume: Andreika
Adresa: aleea vânătorilor
Data: 21.07.2017 07:07:24
Intrebare:
Bună seara mă numesc Andreika Mihai am ieșit la pensie de limită de vârstă în 2014 nu am depus la dosarul de pensie nici un spor :având spor de vechime ,noapte condiții grele de muncă pentru că fabrica unde lucram sa închis și arhivele lea preluat o firma și mar costa cam 1800 pentru toate sporurile. Întrebarea mea este merită să plătesc cu cât sar mari pensia menționez că pensia mea este 1280.Va Mulțumesc aștept un răspuns
Raspuns:
Pensia se recalculeaza in functie de elementele inscrise in adeverintele anexate cererii de recalculare. Va facem cunoscut faptul ca, in conformitate cu prevederilor legale în vigoare, pentru perioadele anterioare datei de 01.04.2001, la determinarea punctajelor medii anuale, pe lângă salariile înregistrate în carnetul de muncă, se utilizează sporurile care au făcut parte din baza de calcul a pensiei (potrivit prevederilor Legii nr. 57/1974) şi sporurile cu caracter permanent (potrivit prevederilor Legii nr. 49/1992). Potrivit art.127 din Hotărârea nr. 257 din 20 martie 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, sporurile cu caracter permanent care se pot valorifica la stabilirea şi/sau recalcularea drepturilor de pensie sunt cele prevăzute expres și limitativ în anexa nr. 15. Pe cale de consecință, funcționarii caselor teritoriale de pensii, în aplicarea legii, pot valorifica doar aceste sporuri. În acest context, subliniem, cu titlu de exemplu, că orele suplimentare, primele și acordul global, pentru perioade anterioare datei de 01.04.2001, nu se pot valorifica la stabilirea și/sau recalcularea drepturilor de pensie întrucât acestea nu au reprezentat, în nicio legislație, sporuri cu caracter permanent.


Nume: rusolan
Adresa: str g cosbuc nr1
Data: 21.07.2017 09:07:03
Intrebare:
buna ziua, am si eu o intrebare, este vorba despre matusa sotului meu decedata pe 16 ianuarie 2017 ,am depus cerere ptr ajutoru de inmormantare ,fiind coasigurat .Pe 20 ianuarie 2017 decedeaza si sotul ei , unchiul sotului meu deci nu a putut ridica ajutoru de inmormantare. Intrebarea mea este , pe baza chitantelor de la inmormantarea matusii poate sotul meu sa ridice ajutoru de inmormantare? din moment ce sotul ei traia pe 16 ianuarie 2017?
Raspuns:
Da. Actele doveditoare ale suportarii cheltuielilor de inmormantare (factura + chitanta) este necesar sa contina datele de identificare ale solicitantului (nume, prenume, cnp). Daca nu, o declaratie notariala pe propria raspundere cum ca a suportat cheltuielile de inmormantare.


Pagini (119): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119