Casa Judeteana de Pensii Maramures
Tipareste

Intrebari frecvente

+ Adauga intrebare

Pagini (191): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191

Nume: Chirita Maria Micsunica
Adresa: Carpati 93
Data: 03.12.2018 07:12:50
Intrebare:
Buna ziua! Trebuie sa ai minim 15 ani vechime in tara pentru a beneficia de pensie? Daca am aceasta vechime, atat in tara cat si in alt stat membru UE, in total, pot beneficia de pensie in Romania? Am primit in urma calcularii o pensie comunitara de 266 lei, atat voi primi sau primesc suma minima garantata la acest moment in Romania, 640 lei?
Raspuns:
Puteti beneficia de pensie din Romania daca realizati cumulativ varsta standard si perioade de cotizare cumulate de cel putin 15 ani in mai multe state. Indemnizatia sociala pentru pensionari (diferenta pana la 640 lei) se acorda persoanelor care, si pe perioada in care, acestea locuiesc in Romania.


Nume: popescu adrian
Adresa:
Data: 03.12.2018 06:12:35
Intrebare:
Buna ziua va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu pensia mea de ivaliditate de munca daca am o vechime in munca de doar14ani si 6 luni.Am 52 ani si sunt pensionat de 3 ani invaliditatea de grad 2.
Raspuns:
La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă, și se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.


Nume: kupan
Adresa: 1 mai
Data: 03.12.2018 09:12:35
Intrebare:
Daca sotul meu a decedat am dreptul la pensie de urmas ?
Raspuns:
Beneficiati de pensie de urmaş pe o perioadă de 6 luni de la data decesului dacă în această perioadă nu realizează venituri lunare din activităţi dependente în baza unui contract individual de muncă sau în baza unui raport de serviciu. Sau la împlinirea vârstei-standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puţin 15 ani. Dacă durata căsătoriei a fost mai mică de 15 ani, dar de cel puţin 10 ani, cuantumul pensiei de urmaş cuvenit se diminuează cu 0,5% pentru fiecare lună, respectiv 6% pentru fiecare an de căsătorie în minus.


Nume: Pirciu marin
Adresa:
Data: 30.11.2018 05:11:49
Intrebare:
Mai fac o precizare:actualmente sunt pensionar din 08.06.2012 si am nr. de decizie 268357/11.102018 emisa de Casa de Pensii Sector 3 Bucuresti in urma transferului de la Casa de Pensii Judeteana Constanta.
Raspuns:


Nume: Pirciu Marin
Adresa:
Data: 30.11.2018 05:11:54
Intrebare:
Am in cartea de munca o perioada de munca in meseria de lacatus constructii metalice si navale(06.10.1970-01.06.1972).Aceasta perioada a fost trecuta in cartea de munca ca fiind lucrata in grupa a-II-a de munca 100% din timp.Inregistrarea in cartea de munca a fost facuta in anul 1994.Dupa modificarea art. 158 din legea 263/2010 si anume art.158 punctul 3,punctul 3 indice 1, punctul 3 indice 2 prin legea 172/2016,am fost la casa de pensii si la un ghiseu mi-a ca pot solicita de la angajator adeverinta pentru aceasta perioada pentru grupa a-I-a de munca iar la alt ghiseu mi-a spus ca nu pot sa solicit adeverinta de la angajator.Mentionez ca meseria de lacatus constructii metalice si navale se incadreaza la grupa a-I-a de munca conform ordinul 50/1990.Va rog sa-mi spuneti care este adevarul,pot sa solicit sau nu adevarinta de grupa a-I-a de munca de la angajator?
Raspuns:
Dovada vechimii în muncă în grupa I şi a II-a de muncă realizată anterior datei de 1 aprilie 2001 se face cu carnetul de muncă întocmit cu respectarea prevederilor Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă. În situaţia în care perioadele de vechime în muncă realizate în grupa I şi a II-a de muncă nu sunt înregistrate în carnetul de muncă sau înregistrarea acestor perioade este efectuată incorect ori incomplet, dovada acestora se poate face cu adeverinţe eliberate de către angajatori sau deţinătorii legali de arhive.


Pagini (191): 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191